RSS


Biuro:. 33-49-80-801
FAX:.   33-822-33-36
Komórka 600-114-350
biuro@wadi.pl  Info@wadi.pl
EUROPAGadu-GaduGG: Europa SkypeSkype: Europa 
WIZY BILETY
Gadu-GaduGG: KrymSkypeSkype: Bilety
AZJA i BILETY
Gadu-GaduGG: AzjaSkypeSkype: Azja  
10:00~18:00 Poniedziałek~Piątek lub OnLine

Facebook BiuroWADiWADIInstagram BiuroWADiWADI
Jesteś: 864.082 potencjalnym klientem
Mamy 11.017 Klientów Biura Podróży WADi

Kraj / Region
Transport
Wyjazd od
 
Wybierz datę
Powrót przed
 
Wybierz datę
Wylot / wyjazd z
Cena od
 
Cena do
-
Zakwaterowanie
Wyżywienie
Szukane słowo np. wspinaczka
Aby otrzymywać informacje o promocjach wpisz e-mail
Eupatoria

Eupatoria

Miasto, oddalone od Symferopola o 78 km, położone jest na zachodnim wybrzeżu Półwyspu Krymskiego, nad Zatoką Kalamicką. Obecnie mieszka tu ponad 90 tys. ludzi, a w sezonie letnim miasto zwiększa liczbę mieszkańców trzykrotnie. Wpływ mają na to nie tylko piaszczyste plaże, nieliczne na Krymie, ale też fakt, że Eupatoria jest największym uzdrowiskiem na Półwyspie Krymskim. Zimą życie w mieście nielmal zamiera, podobnie jak i na całym zachodnim Krymie.


Historia:
Początki miasta wiążą się z wybudowaną w tych okolicach twierdzą grecką, zwaną Kerkinityda (pozostały ruiny murów), ufundowaną przez Mitrydatesa VI Eupatora. Ta niewielka fortece, licząca sobie 2 ha powierzchni, powstała w VI-V w. p. n. e. i zamieszkiwało ją 2 tys. ludzi. Niedługo jednak cieszyła się świetnością- wkrótce zniszczyły ją plemiona Gotów i Hunów, a na miejscu pierwotnego miasta powstała nieduża osada rolniczo-przemysłowa. Wraz z umacnianiem się Imperium Bizantyjskiego w VI-VII w. n.e., rosło także znaczenie eupatorii, która zaczęła pełnić rolę punktu oporowego Konstantynopola na Morzu Czarnym, zyskując tym samym rangę równą Chersonezowi. Życie w Kerkinitydzie w owym czasie było nieustannie związane z groźbą napadu z północy, co też w końcu nastapiło. Około 680 roku na Krym wkroczyli Chazarowie, ludność stepowa zamieszkująca dzisiejszą południową Ukrainę. Zagarnęli oni większą część półwyspu i byli ciągłym zagrożeniem dla miejscowośći znajdujących się pod rządami Bizancjum. Miasto jednak nie ugięło się jednak pod naporem stepowych koczowników. Jednym z ważnych zajęć ludności był przemysł morski i produkcja soli. Solne jeziora Kerkinitydy wspomina się w utworach historycznych bizantyjskiego władcy Konstantynopola z X w. Wysoko oceniono w nich jakość lokalnej soli w porównaniu z solą morawską czy karpacką. W tym czasie na Krym przybywały także inne koczownicze plemiona. W X w. Chazarów wyparli Pieczyngowie, a tych w XI w. Połowcowie. Na początku XI w. w okolicach Kerkinitydy próbowali się osiedlić Słowianie z Rusi kijowskiej, jednak prześladowani przez Połowców, zmuszeni byli wrócić do ojczyzny. Na początku XIII w. na Krym przybyła nowa fala koczowników. Byli to Mongołowie z Azji Centralej i ich sojusznicy, którzy zajęli głównie stepowe i przedgórskie częśći Krymu, stroniąc od morza, które wywoływało w nich lęk. To nie przeszkodziło im jednak opodatkować nadmorskich miejscowośći i ich mieszkańców, składających się z Greków, Ormian, Alanów, Słowian i Połowców.
W tym czasie po wyprawach krzyżowych i zagarnięciu Konstantynopola przez chrześcijan powstał wielki nieład, co spowodowało że krymskie miasta rządziły się same. Kerkinityda pozostawała w owym czasie w sojuszu z południowo-zachodnim księstwem Teodro, którego stolica mieściła się na górze Mangup. Sojusznicy przeciwstawiali się ekspansji Genueńczyków, próbujących zawładnąć czarnomorskim handlem. W XIV-XV w. miasto rywalizowało z dawną Kaffą (dzisiejsza Teodozja) w handlu niewolnikami. Po przyłączeniu Chanatu Krymskiego do Imperium Osmańskiego Kernitydą rządzili Turcy, którzy postawili tu nową fortcę - Gezlew. Miejskie umocnienia zostały przebdowane, miasto otoczyły kamienne mury o wysokości 8 m i 5 m grubości. W ich obrębie znajdowało się 5 bram, przez które biegła droga do Bakczysaraju. Główną była brama południowowschodnia. Gezlew podobne było pod względem architektury i układu do większości wscodnich miast - obfitowało w kręte uliczki, ślepe zaułki itp. Podzielone było na dwie części: wschodnia stanowiła centrum handlowo-rzemieślnicze, w zachodniej natomiast znajdowała się dzielnica mieszkaniowa. Gezlew w tym czasie zamieszkiwali Turcy, Tatarzy, Karaimi, Ormianie, Grecy i inni. Miasto rozrastało się i na początku XVIII w. liczyło już ponad 2500 domów. Po podboju półwyspu przez Rosjan za sprawą Katarzyny II przemianowano je na Eupatorię, od imienia pierowtnego założyciela Kerkinitydy. 

Warto zobaczyć:
W Eupatori warto krążyć zaułkami starego miasta, podzielonego na trzy kwartały: karaimski, tatarski i ormiański. Domy są tu parterowe, nie ma asfaltu i oświetlenia w nocy (częściowo), mało jest sklepów. Tabliczki na ulicach w centrum oprócz współczesnej nazwy podają również starą nazwę przedrewolucycją. Niektórzy, z uwagi na mieszankę wpływów różnych kultur, nazywają to miejsce "Małą Jerozolimą". 
Od dworca jedziemy trzy przystanki tramwajem, do prospektu Lenina i rzekraczamy go. Można tu wykupić wycieczkę tramwajem, zawitać do bezpłatnej pijalni wód mineralnych w oszklonym pawilonie bądź przesiąść się na tramwaj nr 1, który zawiezie nas bliżej starego miasta. Idziemy ul. Frunze, która zmiena się w deptak, dalej na południe. Po kilku minutach miniemy Delfinarium. Na końcu ulicy Frunze znajduje się niewielka, bezpłatna plaża miejska. W pobliżu na ulicy Gorkowo znajduje się Akwarium i Terrarium. Na samym końcu nadbrzeżnego deptaku widać zardzewiałą altankę wokół reszek Murów Starożytnej Kerkinitydy. Podchodzić nie warto, podobnie jak nie warto próbować wejść na ogrodzony teren sanatorium Ministerstwa Obrony Ukrainy, które zajmuje niemal cały obszar starożytnego miasta. 
Przy ulicy Duwanowskaja znajduje się Muzeum Krajoznawcze. Muzeum posiada wiele eksponatów greckich, tatarskich i scytyjskich. Mieści się ono w pałacu zbudowanym w stylu orientalnym, a przed jego gmachem stoją dwie armaty, szklana piramida, zawierająca znaleziska z terenu starożytnej Kerkinitydy, oraz lapidarium z rzeźbami nagrobnymi Scytów i Połowców. W muzeum można także obejrzeć dioramę pt. Eupatoryjski desant 05.01.1942. W lecie obok muzeum otwarta jest zwykle wystawa figur woskowych z Sankt Petersbrga. 
Na uwagę zasługuje Meczet Dżuma-Dżami zbudowany w 1552 roku na wzór świątyni Haga Sofia z Istambułu przez znanego architekta Sinaniego. Jest to nawiększy zabytek Eupatorii. Przy wejściu będziemy zapewnie namawiani do skorzystania ze zorganizowanej wycieczki, która odbywa się codziennie po południu. Jeśli znamy rosyjski i chcemy słuchać przez godzinę o dziejach islamu i Tatarów, to warto się dać namówić. Pod koniec wycieczki można przymierzyć tradycyjne stroje tatarskie i posłuchać śpiewu muezina. Sprzed meczetu widać już Sobór św. Mikołaja największą prawosławną świątynię na Krymie, zbudowaną w 1893 roku jako wotum za powodzenie w wojnie krymskej. Na uwagę zasługuje również najstarsza w Eupatorii apteka, pracująca od 1823 r. Od 2004 roku działa jako Apteka-Muzeum.
Na ulicy Internacjonalnaja, po prawej stronie zobaczymy w głębi podwórka Ormiańską Cerkiew Św. Mikołaja z 1885 roku. Budynek mieści się na terenie domu starców, ale stróż nie powinien mieć nic przeciwko temu, że chcemy ją zobaczyć. Jeśli się pokręcimy chwilę wokół cerkwi, to może się znaleźć ktoś kto nam za 5 UAH o niej opowie. ciekawostką mogą być francuskie napisy, które wyzierają spod tynku z prawa od zachodniego wejścia - to pozostałości francuskiego garnizonu, tóry w czasach wojny krymskiej rozlował się właśnie w tym miejscu.
Niedaleko ulicy Internacjonalnaja można znaleźć Synagogę Egia-Kapaj z 1912 roku. Przez całe lato od 12-21 nauczycielka z lokalnej szkoły opowiada zwiedzającym o synagodze i Żydach w Eupatorii. Powszechnie znane są również Tureckie Łaźnie z XVI wieku, reklamowane jako najstarszy budynek w mieście. Przez lata łaźnie przedstawiały opłakany widok, choć jeszcze do 1987 rok można było się w nich kąpać. Dopiero w 2003 roku wywieziono z nich gruz i uzupełniono ubytki w dachu i podłodze, dzięki czemu można dziś ogądać gołe ściany w obu częściach - damskiej i męskiej. Unikalne freski i marmury znikły bezpowrotnie. 
Karaimskie Kenesy zbudowane w latach 1804-18, znajdują się przy ulicy Karaimskiej. Znajdują się tu dwa karaimskie domy modlitwy - Wielka Kenesa i Mała Kenesa. W czasach ZSRR było tu przedszkole. Po wykupieniu biletu możemy się przejść tam i z powrotem altanką pod stuletnią winoroślą, obejrzeć lapidarium, zegar słoneczny i pomnik cara Aleksandra oraz poczytać nieco o Karaimach. Obok karaimskich kenes, stoi również Dom Agi Babowicza w którym zatrzymał się Adam Mickiewicz (wspomina o tym talica pamiątkowa).  

Eupatoria słoneczne uzdrowisko:
W Eupatorii szczególnie sucha jest pora letnia. Dzieje się tak za sprawą największego na Krymie, a obejmującego cały zachodni pas wybrzeża, nasłonecznienia. W Eupatorii w ciągu roku jest średnio 2,5 tys. godzin słonecznych - dla porównania w Jałcie jest ich tylko 2,2 tys. Od czerwca do września deszcz pada tylko przez kilka dni. Niewielka ilość opadów i brak wilgoci w powietrzu, a ponadto bliskość słonych jezior stwarzają w tym miejscu specyficzny mikrolimat. Dzienne upały łagodzi lekka bryza morska, w ciągu nocy zaś, za sprawą bryzy lądowej, odczuwa się ciepłe podmuchy z nagrzanego stepu. Tutejsze plaże są piaszczyste, całkiem odmienne od skalistych plaż riwiery Krymskiej, a dno jest gładkie, niemal bez skał i wodrostów. Miasto z pobliskim Saki, słynie jako największe uzdrowisko Krymu, znane z resztą w całej Europie, głównie dzięki występującym tu zdrowym wodom mineralnymi leczniczym błotom. Znajduje się tu ponad 70 sanatoriów, w tym 5 specjalistycznych uzdrowisk dziecięcych. Eupatoria to także jedno z najstarszych miast w regionie. Miasto jest połączeniem ośrodka sanatoryjno-wczasowego i wielokulturowej starówki.*

* Tekst zaczerpnięty ze źródła: A. Grossman,
Krym, Odessa, Kijów i Lwów, Wydawnictwo Bezdroża, Kraków 2009
powrót

#Biuro Podróży WADi, Witamy na stronie wadi.pl! Zapraszamy do rezerwacji i zakupu bietów, wiz i ubezpieczeń. W naszej ofercie znajdziesz Bilety Kolejowe, Bilet Lotniczy, Bilety Kolej Transsyberyjska. Oferujemy bilety na Kolej Transsyberyjską cena, Bilety na Krym, Bilety do Chin, Wizy do Rosji, Zaproszenia, Ubezpieczenia Turystyczne, Wyjazdy i Wycieczki do Rosji, Białe Noce, Petersburg, Moskwa, Syberia, Bajkał, Białoruś, Grodno, Mińsk, Ukraina, Krym, Lwow, Kijow, Jałta, Odessa, Mołdawia, Kiszyniow, Chiny, Pekin, Wielki Mur, Kirgistan, gory, morze, Kazachstan, Uzbekistan, Samarkanda, Tadżykistan, Wspinaczka, Turkemnistan, wycieckzi Rosja, wycieczki Bajkał, Wycieczki krym, Wycieczki Chiny, Kraje nie odkryte, Zapraszamy www.Wadi.com.pl,

    E-mail    
    Start    
    Adres    
    Konto bankowe    
    Allegro    
    Regulamin    
    Oficjalny Agent WADi    
    Biuro    
    Dojazd    
    Dla Biznesu    
    Dla Agenta    
    Dla Klienta    
    Dla Szkoły Uczelni    
    Dla Praktykanta    
    Dla Turoperatora    
    Franczyza WADi    
    Oferta WADi    
    Ogłoszenia    
    Opinie o WADi    
    Partnerzy    
    Praca i kariera    
    Nie Bankrutuję!    
    iDelegacja.wadi.pl    
    ingi.wadi.pl    
    Grupa Wadi    
    DHL.wadi.pl    
    BOXWADi.com    
    iBanditi.wadi.pl    
    Pilot-wycieczek.wadi.pl    
    Ubezpieczenia.wadi.pl    
    HoteloPak.com    
    Transsyberyjska.eu    
    WizoPak.wadi.pl    
    Kasuj WADi    
    Mapa www    
Korzystanie z serwisu wadi.pl oraz wadi.com.pl jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu WADI 
Opublikowane na stronach wadi.pl oraz wadi.com.pl informacje nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego

Biuro Podróży WADi "Na Wschód" to: Wycieczki Kolej Transsyberyjska, Wycieczki Rosja, Wycieczki Białoruś, Wycieczki Ukraina, Wycieczki Chiny, Wycieczki Mongolia, Wycieczki Gruzja, Wycieczki Armenia, Wycieczki Azerbejdżan, Wycieczki Uzbekistan, Wycieczki Kazachstan, Wycieczki Kirgizja, Wycieczki Mołdawia, Wycieczki Tadżykistan, Wycieczki Turkmenistan, Wycieczki Litwa, Wycieczki Łotwa, Wycieczki Estonia, Wycieczki Bajkał, Wycieczki Syberia, Wycieczki Moskwa, Wycieczki Sankt-Petersburg, Wycieczki Smoleńsk, Wycieczki Władywostok, Wycieczki Samarkanda, Wycieczki Taszkient, Wycieczki Wilno, Wycieczki Grodno, Wycieczki Lwów, Wycieczki Kijów, Wycieczki Baku, Wycieczki Murmańsk, Wycieczki Soczi, Wczasy Białoruś, Wczasy Gruzja, Wczasy Jałta, Wczasy Krym, Wczasy Soczi, Wczasy Eupatoria,
KSI - Portale turystyczne

Super Wycieczki - Kolej Transsyberyjska: Bilety, Wizy, Wycieczki!

Wycieczki do Rosji, wycieczki do Mongolii, wycieczki na Białoruś, wycieczki Koleją Transsyberyjską.

Wizy Rosja, wizy Mongolia, wizy Chiny, wizy Azerbejdżan, wizy Indie, ubezpieczenia Rosja, ubezpieczenia Białoruś, ubezpieczenia świat.statystyka © Copyright by WADi 2007 ~ 2020. All rights reserved.