RSS


Biuro:. 33-49-80-801
FAX:.   33-822-33-36
Komórka 600-114-350
biuro@wadi.pl  Info@wadi.pl
EUROPAGadu-GaduGG: Europa SkypeSkype: Europa 
WIZY BILETY
Gadu-GaduGG: KrymSkypeSkype: Bilety
AZJA i BILETY
Gadu-GaduGG: AzjaSkypeSkype: Azja  
10:00~18:00 Poniedziałek~Piątek lub OnLine

Facebook BiuroWADiWADIInstagram BiuroWADiWADI
Jesteś: 864.082 potencjalnym klientem
Mamy 11.017 Klientów Biura Podróży WADi

Kraj / Region
Transport
Wyjazd od
 
Wybierz datę
Powrót przed
 
Wybierz datę
Wylot / wyjazd z
Cena od
 
Cena do
-
Zakwaterowanie
Wyżywienie
Szukane słowo np. wspinaczka
Aby otrzymywać informacje o promocjach wpisz e-mail
Jałta
Jałta

Jałta, oddalona od Symferopola o 79 km, leży nad brzegiem Morza Czarnego. Półkolistą zatokę otacza łańcuch wzniesień: od północnego wschodu Nikitskaja Jajła, schodząca ku przylądkowi Martjan, od zachodu góra Mogabi, ciągnąca się rzędem skalistych wzgórz w kierunku cypla Aj-Todor, a pomiędzy nimi - Jajtańska Jajła. Wznoszące się w mieście wzgórze Darsan i odnogi grzbietu lograf dzielą teren na dwie doliny rzeczne: Uczan-Su (Wodospadowa) i Dereka (Bystra). Nazwa miasta pochodzi z języka greckiego: "jałos", tzn. brzeg. Corocznie Jałtę odwiedza blisko 2 mln turystów. Warto tu zajrzeć, mimo że początkowo wielkie bloki i wysokie ceny nie robią dobrego wrażenia, a plaże są małe, bardzo zatłoczone i grubokamieniste.

Historia:
Pierwszymi mieszkańcami tego terenu byli, według źródeł archeologicznych, Taurowie. W ciągu kolejnych wieków osada była pod panowaniem Rzymian, Bizantyjczyków, Chazarów, Połowców i Tatarów. Pierwsza wzmianka o Jałcie pochodzi z XII w. od arabskiego geografa Ibn-Idris, który pisze o osadzie Dżalita, będącej w rękach Połowców. W XIV i XV w. miasto wchodziło w skład despotatu Teodoro, następnie przeszło we władanie Genueńczyków. Na włoskich mapach z XIV w. nazywane jest Gealita lub Etalia.
W 1475 r. władzę w Jałcie, jak i na całym południowym wybrzeżu, przejął sułtan turecki. Kilkadziesiąt lat ciągnęły się wojny polsko-tureckie zakończone zwycięstwem państwa carów. Jałta mimo swojej długiej historii - była wówczas malutką wioską rybacką z trzystoma domami. W kwietniu 1838 r. rozporządzeniem senatu "Miasteczko Jałta" stało się miastem powiatowym nowo powstałego powiatu jałtańskiego. Jako kurort Jałta zaczęła funkcjonować po zakończeniu wojny domowej. Zaczęto wtedy budować sanatoria, domy wypoczynkowe, hotele, pałace, wille. Do wybuchu II wojny światowej w mieście i okolicy powstały 42 sanatoria. Obecnie Jałta jest administracyjnym centrum całego regionu uzdrowiskowego, noszącego nazwę Wielka Jałta. Ma ona długość 72 km i w jego skład wchodzą, liczc od zachodu: Foros, Gołuboj Zaliw, Ałupka, Mischor, Koreiz, Gaspra, Oreanda, Liwadia, Jałta, Massandra, Nikita i Gurzuf, a także kilka mniejszych miejscowości. To właśnie okolice czynią Jałt atrakcyjną dla odwiedzających. W Wielkiej Jałcie mieści się ok 170 sanatoriów, w których leczy się ponad 470 tys. ludzi rocznie. 

  

Warto zobaczyć:
Zwiedzanie można zacząć od Ormiańskiej Świątyni Ripsime zbudowanej w latach 1905-1917 według projektu architekta Gabriela Ter-Mikaelowa. W środku znajdują się malowidła autorstwa W. Surenianca. Monumentalny budynek położony na wysokim wzgórzu ybudowano ku cci Ripsime - córki fundatora świątyni Ter-Gukasjana. Za wzorzec posłużyła średniowieczna cerkiew św. Ripsime w Eczmiadzynie. Niższe piętro zajmują groby, wyższe - cerkiew. Od południowej strony kuświątyni prowadzą piękne schody.
Na Polikurowskim Wzgórzu mieści się Sobór św. Joanny Złotoustej i Dzwonnica św. Jana Chryzostoma. Sobór zbudowany został według projektu odeskiego architekta Toricellego z inicjatywy hrabiego Woroncowa. Dzień poświęceniasoboru zbiegł się w czasie z uzyskaniem przez Jałtę statusu miasta. Dzwonnica, oprócz swojego pierwotnego przeznaczenia, pełniła też doskonale funkcję punktu orientacyjnego dla przepływających statków. Sobór został zniszczony po rewolucji, ocalała tylko dzwonnica. Odbudowano go w 1977 roku. Z małej platformy widokowej przed świątynią można podziwiać okolicę.
W dalszą część miasta można się udać nabrzeżemn - ulicą Nabierieżnaja im. Lenina, która w sezonie zamienia się w istne wesołe miasteczko. Podczas spaceru warto też zajść na ulicę Sadowaja, gdzie znajduje się Sobór Aleksandro-Newski. Dubowla w stylu staroruskim, wzniesiona została dla uczczenia pamięci cara męzennika Aleksandra II. Posiada dwa ołtarze: wyższy - św. Aleksandra Newskiego i niższy - św. Artemija.
W Jałcie znajdziemy też Muzeum Twórczości Łesi Ukrainki. Muzeum mieści się w budynku, w którym w 1897 roku mieszkała ukraińska pisarka.
W pobliżu znajdziemy Jałtańskie Państwowe Muzeum Historii i Literatury. Znajdują się tu wystawy z zakresu archeologii, etnografii, historii i kultury.
Dalej na ul. Puszkinskaja, znajdziemy Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP. Kościół katolicki w Jałcie jest jedynym kościołem z chórem i dzwonnicą na Krymie. Został wybudowany nad brzegiem rzeczki Uczan-Su, jeszcze przed rewolucją, w 1914 r. Świątynia za czasów sowieckich zamieniona została na strzelnicę, a po II wojnie światowej, po jej odrestaurowaniu, otwarto tutaj muzeum kultur Krymu. Obecnie jest to czynna parafia i w sobotę oraz w niedzielę można tutaj uczestniczyć w nabożeństwach po rosyjsku, ukraińsku i polsku.
Na ul. Sewastopolskaja znajduje się jeden z najciekawszych obiektów świeckich w samej Jałcie - Pałac Emira Buchary. Wybudowany został dla władcy uzbeckiego w latach 1907-11 przez architekta Trasowa, w stylu mauretańskim wedle wzorców środkowoazjatyckich. Dziś to jeden z budynków sanatorium "Jałta", należącego do rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Warta uwagi jest również Cerkiew św. Męczennika Teodora Tirona, zbudowana w bizantyjskim stylu na miejscu starej, drewanianej, zwana do dziś "grecką".
Muzeum Czechowa mieści się w dwupiętrowym domu, zwanym "Białym Domkiem", który zbudował Czechow w 1899 r. Pisarz przyjechał do Jałty, aby osiąść w niej na stałe i korzystając z leczniczego klimatu podreperować swoje zdrowie. Mieszkał tu wraz z matką i siostrą do 1904 r. Podczas pobytu Czechowa w Jałcie powstały między innymi sztuki Wiśniowy sad i Trzy siostry. Po śmierci pisarza jego siostra Maria Pawłowna rozpoczęła starania o stworzenie w tym miejscu muzeum. Powstało ono w 1921 r., a w latach 60. powiększono je o wzniesiony nieopodal budynek, który pomieścił ekspozycję utworów Czechowa, dary i bibliotekę. W domu udostępniono do zwiedzania pięć pokoi na pierwszym i drugim piętrze. Pokój jadalny oraz sypialnia pisarza, pełniąca jednocześnie rolę gabinetu, zachowały się w niezmienionym stanie. W jednym z pokoi prezentowane są materiały z życia i pracy Czechowa.*

 *Tekst zaczerpnięty ze źródła: A. Grossman, Krym, Odessa, Kijów i Lwów, Wydawnictwo Bezdroża, Kraków 2009

powrót

#Biuro Podróży WADi, Witamy na stronie wadi.pl! Zapraszamy do rezerwacji i zakupu bietów, wiz i ubezpieczeń. W naszej ofercie znajdziesz Bilety Kolejowe, Bilet Lotniczy, Bilety Kolej Transsyberyjska. Oferujemy bilety na Kolej Transsyberyjską cena, Bilety na Krym, Bilety do Chin, Wizy do Rosji, Zaproszenia, Ubezpieczenia Turystyczne, Wyjazdy i Wycieczki do Rosji, Białe Noce, Petersburg, Moskwa, Syberia, Bajkał, Białoruś, Grodno, Mińsk, Ukraina, Krym, Lwow, Kijow, Jałta, Odessa, Mołdawia, Kiszyniow, Chiny, Pekin, Wielki Mur, Kirgistan, gory, morze, Kazachstan, Uzbekistan, Samarkanda, Tadżykistan, Wspinaczka, Turkemnistan, wycieckzi Rosja, wycieczki Bajkał, Wycieczki krym, Wycieczki Chiny, Kraje nie odkryte, Zapraszamy www.Wadi.com.pl,

    E-mail    
    Start    
    Adres    
    Konto bankowe    
    Allegro    
    Regulamin    
    Oficjalny Agent WADi    
    Biuro    
    Dojazd    
    Dla Biznesu    
    Dla Agenta    
    Dla Klienta    
    Dla Szkoły Uczelni    
    Dla Praktykanta    
    Dla Turoperatora    
    Franczyza WADi    
    Oferta WADi    
    Ogłoszenia    
    Opinie o WADi    
    Partnerzy    
    Praca i kariera    
    Nie Bankrutuję!    
    iDelegacja.wadi.pl    
    ingi.wadi.pl    
    Grupa Wadi    
    DHL.wadi.pl    
    BOXWADi.com    
    iBanditi.wadi.pl    
    Pilot-wycieczek.wadi.pl    
    Ubezpieczenia.wadi.pl    
    HoteloPak.com    
    Transsyberyjska.eu    
    WizoPak.wadi.pl    
    Kasuj WADi    
    Mapa www    
Korzystanie z serwisu wadi.pl oraz wadi.com.pl jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu WADI 
Opublikowane na stronach wadi.pl oraz wadi.com.pl informacje nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego

Biuro Podróży WADi "Na Wschód" to: Wycieczki Kolej Transsyberyjska, Wycieczki Rosja, Wycieczki Białoruś, Wycieczki Ukraina, Wycieczki Chiny, Wycieczki Mongolia, Wycieczki Gruzja, Wycieczki Armenia, Wycieczki Azerbejdżan, Wycieczki Uzbekistan, Wycieczki Kazachstan, Wycieczki Kirgizja, Wycieczki Mołdawia, Wycieczki Tadżykistan, Wycieczki Turkmenistan, Wycieczki Litwa, Wycieczki Łotwa, Wycieczki Estonia, Wycieczki Bajkał, Wycieczki Syberia, Wycieczki Moskwa, Wycieczki Sankt-Petersburg, Wycieczki Smoleńsk, Wycieczki Władywostok, Wycieczki Samarkanda, Wycieczki Taszkient, Wycieczki Wilno, Wycieczki Grodno, Wycieczki Lwów, Wycieczki Kijów, Wycieczki Baku, Wycieczki Murmańsk, Wycieczki Soczi, Wczasy Białoruś, Wczasy Gruzja, Wczasy Jałta, Wczasy Krym, Wczasy Soczi, Wczasy Eupatoria,
KSI - Portale turystyczne

Super Wycieczki - Kolej Transsyberyjska: Bilety, Wizy, Wycieczki!

Wycieczki do Rosji, wycieczki do Mongolii, wycieczki na Białoruś, wycieczki Koleją Transsyberyjską.

Wizy Rosja, wizy Mongolia, wizy Chiny, wizy Azerbejdżan, wizy Indie, ubezpieczenia Rosja, ubezpieczenia Białoruś, ubezpieczenia świat.statystyka © Copyright by WADi 2007 ~ 2020. All rights reserved.